Коротко про місто
Концепція арт-урбанізації міста
Перелік запланованих рішень

Щоб переглянути та порівняти локацію креативного перетворення міста,

перемістить «вліво-вправо» слайдер, що розміщено по центру зображення локації.


 

Парк «Молодий»

Опис концепції арт-рішення

Пропонуємо розглянути в якості першого прикладу реалізації концепції креативного перетворення м. Дружківка креативні пропозиції щодо відновлення благоустрою паркової зони міста представлену ділянкою парку «Молодий».

 

Сьогодні лише дві стели на вході до парку свідчать про наявність на території масштабної зеленої зони парку «Молодий». Парк у плані підперезаний річкою Казений Торець, яка огинає його, створюючи півострів зі щільною рослинністю, представленою мішаним лісом, високою травою та чагарниками. Парк посічений сіткою пішохідних ґрунтових доріжок, що у міжсезоння перетворюються на непрохідні болотисті ділянки, непридатні для пересування або будь-якого активного чи пасивного дозвілля.

 

Прибережна зона, на жаль, також не призначена а ні для пляжного відпочинку, а ні для риболовлі, а ні для тривалих прогулянок біля води, оскільки берег рясно вкритий хащами з очерету та рогозу. Русло річки потребує ретельного чищення з метою уникнення замулювання.

 

Зовнішнє освітлення у парку повністю відсутнє, що робить його непридатним для прогулянок у вечірні та нічні години доби. Окрім того, парку гостро не вистачає лавок, альтанок та місць для відпочинку в цілому.

 

Проектом пропонується повна реорганізація благоустрою паркової зони та берегу річки. Рекомендовано здійснити глибоку чистку з поглибленням річкового русла та прибережної зони з видаленням рослинності та зі збільшенням периметру берегової лінії. Це дасть можливість компенсувати витрати водного потоку річки з метою запровадження ряду нижче наведених заходів.

 

 • 1. Організація прибережної зони, шляхом будівництва залізобетонної обійми набережної з прогулянковою зоною та дорожнім покриттям з природної кам’яної зносостійкої плитки.
 • 2. Створення штучних острівців поседер водної гладі із озелененням та посадкою невисоких декоративних дерев. Острівці мають бути розміщені з урахуванням гідроаеродинамічних розрахунків, які засвідчать, що положення острівців не перешкоджатиме течії та не змінить гідрогеологічної ситуації у зоні їх зведення.
 • 3. Розміщення уздовж набережної ліхтарів для забезпечення зовнішнього освітлення у вечірній та нічний час доби, а також улаштування систем підсвічування бордюрів.
 • 4. Організація пішохідних доріжок по усій території парку.
 • 5. Реорганізація озеленення з використанням невисоких рослин, що стеляться, невисоких сортів трав’яного покрову та високих порід дерев із широкою кроною.
 • 6. Розміщення дизайнерських паркових меблів та сміттєвих баків по усій території парку.
 • 7. Улаштування велосипедних доріжок у складі доріжок для руху пішоходів із забезпеченням умов організаційного характеру для розвитку велотранспортної інфраструктури (від розміток на дорожньому покритті до МАФів для зберігання та здачі в оренду велосипедів різних видів).
 • 8. Облаштування пляжної зони зі спусками у воду та піщаними насипами для можливості засмагання.
 • 9. Встановлення конструкцій, що слугуватимуть сонцезахистом у спекотну погоду та прихистком від дощу в негоду.

 

Очищення русла річки й реорганізація прибережної території сприятиме популяризації даної локації серед поціновувачів піших та велосипедних прогулянок, бігу, риболовлі та відпочинку на природі в цілому. Улаштування дорожнього покриття забезпечить можливість руху стежками парку у будь-яку пору року та в будь-яку погоду. Комплексний благоустрій території парку дозволить зробити його привабливішим для мешканців та гостей міста.


 

Алея по вул. Космонавтів, 6

Опис концепції арт-рішення

Продовжуючи розгляд креативних рішень з покращення та оновлення благоустрою території міста, перейденмо до алеї по вулиці Космонавтів, 6. 

 

На сьогодні алея не користується особливою популярністю у мешканців району у зв’язку з практично повною відсутністю паркових меблів та сонцезахисту. На жаль, за відсутності високих дерев алея стає дуже спекотним місцем у літню пору року. Окрім того, наявне дорожнє покриття з дрібної ФЕМ плитки (фігурних елементів мощення) є дуже слизьким і травмонебезпечним для руху містян у морозні дні.\ під час ожеледиці.

 

Пропонується заміна дорожнього покриття на зносостійку бруківку з високим рівнем щеплення з підошвою взуття. Саму ж бруків можна викласти у формі візерунку з використанням кільцеподібного орнаменту, застосовуючи кілка відтінків дорожнього каменю. Окрім того, слід встановити садово-паркові меблі, представлені лавками, комбінованими з пакувальними стійками для велосипедів та малогабаритного електротранспорту (самокатів, гіроскутерів, гіробордів, моноколес та ін.), а також навіси, стилізовані під листочки для укриття від сонячних променів та атмосферних осадів. У темну частину доби укриття пропонується використовувати у якості ліхтарів для підсвічування пішохідної доріжки, що живитимуться від фотоелектричних елементів у складі покриття навісів.

 

По центру алеї запропоновано розмітити круглу в плані клумбу, що гармонійно поєднуватиметься з геометрією візерунків на дорожньому покритті.

 

На узбіччі рекомендовано відновити газон та систему автоматичного зрошення для підтримки насиченості кольорів трав’яного покрову та свіжості повітря в теплу пору року.

 

Запропоновані заходи дозволять відновити інтенсивність користування даною алеєю та зроблять її привабливою для піших


 

Вулиця Козацька

Опис концепції арт-рішення

Наступний приклад креативного перетворення вулиці Козацька демонструє можливі рішення покращення вуличної інфраструктури міста Дружківка.  Вулиця предсталяє собою проїжджу автомобільну дорогу, по обидва боки якої зростають ряди дерев, утворюючи таким чином прямолінійну алею. Загальний стан багоустрою не відповідає сучасним вимогам  та потребує оновлення.

 

Креативне перетворення вулиці Козацька передбачає виконання низки заходів з покращення як загального зовнішнього обліку вулиці, так і покращення міської інфраструктури. Так в рамках креативного задуму пропонується:

 • відновити дорожнє покриття та розширити функціональність дороги, влаштувавши обабіч неї велодоріжку;
 • встановити сучасні зручні зупинки для громадського транспорту;
 •  оновити систему вуличного освітлення.

 

Тип покриття велодоріжки та автомобільної дороги повинен відповідати сучасним вимогам, а також повинен бути улаштований з дотриманням технологій укладки для забезпечення вимог довговічності, стійкості до зносу та безпеки руху. Окремим питанням є забезпечення системи дренажу та водовідведення дощової та талої води. Обов’язковим є нанесення відповідної дорожньої розмітки та попереджувальних дорожніх знаків.

 

Місця зупинок громадського транспорту пропонується облаштовувати дизайнерськими зупинками, форма яких матиме прямолінійні та плавні риси. Наприклад, конструкція навісу зупинки може бути виконана як горизонтальне плоске покриття, що плавно спадає переходячи в площину ґрунту, органічно вписуючись в загальну стилістику локації. В той же час невід’ємною умовою є забезпечення всіх необхідних вимог державних нормативів та характеристик зручності використання та доступності, в тому числі інклюзивності.

Креативне перетворення вулиці Козацька рекомендовано доповнити ефективною системою вуличного освітлення з використанням сучасних технологій. Такий захід є не лише енергоефективним, але і дозволить підвищити привабливість, естетичність та безпечність локації у вечірній та нічний час.

 

 Запропоновані заходи є придатними до перенесення і на інші локації міста. Це достатньо прості рішення, проте які є дуже затребуваними і актуальними на сьогодні для мешканців міста.


 

Зелений будинок

Опис концепції арт-рішення

Прикладом реновації фасадів будівель міста за допомогою нанесення креативних арт-зображень у формі муралів може стати наступна 9-и поверхова житлова будівля, що знаходиться на обраній локації. На даний час фасади запропонованого до перетворення будинку мають незадовільний та зношений вигляд.

 

Рекомендованим є проведення попереднього технічного обстеження, впровадження заходів з відновлення та термомодернізації зовнішніх огороджувальних конструкцій будинку.

 

Зважаючи на вищесказане, пропонується виконати подальше перевтілення будинку на урбаністичний арт-об’єкт – Зелений будинок. З цією метою рекомендовано виконати фарбування виступаючих елементів фасадів будинку у зелений колір, а на торці нанести суцільний тематичний мурал.

 

Основна ідея тематичного наповнення муралу – це створення образу лісу з деревами гігантами, що ніби поглинає стіни будівлі. Мурал буде вдало гармоніювати з наявною навколо будівлі зеленню крон дерев та газонів, що лише підсилить бажаний ефект. Створений образ демонструє красу, велич та силу природи, а виконані на висоту будівлі стовбури дерев додаватимуть підсилення враження у перехожих.  

 

Креативного перетворення Зеленого будинку це приклад зміни сірого та похмурого міського пейзажу на колоритний, яскравий, заспокійливий, інтегрований в природне середовище.


 

Площа Молодіжна, 1

Опис концепції арт-рішення

Ще однією цікавою для арт-перетворення локацією може стати Площа Молодіжна, яка є одним з найпопулярніших місць проведення дозвілля мешканців Дружківки. При цьому на сьогоднішній день зовнішнім вигляд площі є достатньо скромним і не містить багатьох елементів міського благоустрою, притаманних для таких місць, як от цікаві інсталяції, вечірнє освітлення, лавки для сидіння тощо. Відкритий простір площі використовується здебільшого як майданчик для катання на роликах, велосипедах та електромашинках для дітей, а також проведення святкових і інших заходів.

 

Пропонується здійснити креативне оновлення площі Молодіжна, що передбачає втілення ідей органічної архітектури у міському середовищі. Основними елементом площі, що буде приковувати увагу відвідувачів, повинна стати інсталяція з арт-скульптур, які матимуть плавні, природні контури і  органічно поєднуватимуть інші елементи декору благоустрою площі. Окремі скульптури можуть бути передбачені для виконання додаткових функцій, наприклад, у якості оригінальних дизайнерських садово-паркових меблів, на фоні яких можна буде не лише зробити яскраві фотографії, але і використати для відпочинку або читання книги. Неподалік від скульптур пропонується зробити інший органічний елемент дизайну площі – «островки» зелені у вигляді декоративних кущів, висаджених у імітовані вазони, що по суті будуть круговими садово-парковими лавками.

 

Додаткової естетичності площі буде надано за рахунок улаштування вимощення площі брущаткою з різним кольоровим забарвленням, з утворенням абстрактного просторового візерунку.

 

Для можливості відвідування площі в будь-який час дня та створення ілюмінації скульптур запропоновано встановити додаткові джерела освітлення, що також можуть виконувати роль арт-об’єктів, це передбачає застосування відповідного стилістичного оформлення під час їх виготовлення.

 

Запропоновані рішення щодо креативного перетворення площі Молодіжна нададуть ще більше позитивних емоцій від відвідування площі, а також дозволить містянам чудово та цікаво провести час зі своїми друзями та сім'єю. Найкращим результатом буде, якщо оновлена площа стане візитною карткою міста Дружківки.


 

Парк кам'яних скульптур 

Опис концепції арт-рішення

Звертаючись до питання скульптури, пропонуємо розглянути приклад реорганізації та креативного перетворення існуючого відкритого простору Парку кам’яних скульптур у Дружківці.

 

Парк кам’яних скульптур у Дружківці – це виставковий майданчик для п’ятдесяти скульптурних зображень реальних особистостей і вигаданих героїв. Парк створено місцевими ентузіастами, метою яких було пробудити у жителів і гостей міста патріотизм, любов до рідної землі, знання історії за допомогою мистецтва. Парк можна назвати музеєм просто неба, де експонатами стали барельєфні зображення та скульптури, виготовлені з пісковика місцевих каменоломень. Парк займає ділянку довжиною приблизно 300 метрів і шириною 200 метрів, в центрі якої насипаний символічний курган.  На часі парк потребує створення інфраструктури та розширення благоустрою.

 

В основу концепту креативного перетворення парку кам’яних скульптур покладено, перш за все,  власне тематичне спрямування парку, бажання зберегти оригінальність існуючого вигляду локації та використати природні матеріали. Пропонується застосувати до локації ряд креативних заходів, серед яких наступні:

 

 • 1. Влаштування вимощення дорожнього покриття дороги, що веде до парку. В якості будівельного матеріалу можуть бути застосовані оброблені кам’яні уламки гірських порід.
 • 2. Прокладання доріжок між експонатами парку у вигляді окремих плит.
 • 3. Встановлення по території парку дизайнерських паркових лавок виготовлених на основі кам’яних брил. Додатковим елементом оздоблення може бути використано техніку різьблення по каменю.
 • 4. Рекомендованим є електрифікація парку та встановлення вздовж паркової дороги та доріжок декоративних джерел освітлення.
 • 5. Влаштування додаткових елементів благоустрою паркової зони, що передбачає розміщення біля парку урн для сміття, інформаційних вказівників та дошок.

 

Запропоновані рішення дозволять покращити інфраструктуру парку в цілому та нададуть його вигляду концептуальної завершеності.