Коротко про місто
Концепція арт-урбанізації міста
Перелік запланованих рішень

Щоб переглянути та порівняти локацію креативного перетворення міста,

перемістить «вліво-вправо» слайдер, що розміщено по центру зображення локації.


Велодоріжка за адресою вул. Миру 1

Опис концепції арт-рішення

Першим із заходів може стати створення велодоріжки за адресою вул. Миру 1.

На даній локації знаходиться доріжка уздовж житлових будівель, яка заборонена для проїзду автотранспорту. Стан дорожнього покриття є незадовільним, на що вплинуло дія атмосферних опадів та рослинності, яка вже захопила узбіччя.  Отже, є необхідність відновлення як самого покриття, так і бордюрних каменів. Завдяки своєму розташуванню та достатньо привабливому вигляду оточуючої території дана доріжка може бути вдало відведена під потреби любителів прогулянки на велосипеді або катанні на роликових кавзанах чи то самакаті. Звісно за умови проведення відповідних відновлювальних робіт.

 

Створення велодоріжки за адресою вул. Миру 1 передбачає впровадження стандартних заходів по влаштуванню дорожнього покриття для даного функціонального типу доріг. Будівництво велодоріжок рекомендовано виконувати з високоміцних матеріалів, які стійкі до впливу морозу і сонячних променів. Рекомендується також розширення велодоріжки шириною не менше 2,5 метра, для зручності для руху в обидва боки. Також варто передбачити полосу для пішохідного руху або тимчасової зупинки користувачів доріжки.

 

Крім того, необхідне спеціалізоване облаштування велодоріжки, що вимагає нанесення спеціальних знаків і розмітки. Спеціальні розмітки – це одна з основних вимог до проектування велодоріжок. Це необхідно для того, щоб підвищити рівень безпеки пересування, так велосипедисти як і інші учасники руху зможуть краще орієнтуватися, а пішоходи будуть знати, що тут пересуватися можна, наприклад, лише на велосипеді. Тому бажаним є встановлення інформаційних знаків і дошок з правилами користування доріжкою. Так, основними правилами суворо забороняється переміщатися по велодоріжках на мопедах, мотоциклах і інших видах транспорту.

 

Ефективна розмітка велодоріжки повинна бути протиковзка та вологостійка, і найчастіше виготовляється з кольорового холодного пластику або термопластика з використанням світлодіодних маркерів і сонячних елементів.

Відповідно з концепцією креативного перетворення міста рекомендавано виконати додаткові роботи щодо покращення благоустрою прилеглої до велодоріжки території. Перш за все це встановлення вуличного освітлення, влаштування дренажу дощової та талої води, періодичне викошування трави на узбіччі та очистка від засмічення. Також естетичності та природної краси в межах забудови додасть влаштування клумб та висадка декоративних кущів, але такі заходи вимагають подальшого догляду за рослинами та їх поливу у спекотні періоди року.


 

Мотузковий парк по вул. Миру

Опис концепції арт-рішення

Наступною локацією креативного перетворення міста пропонується прийняти мотузковий парк по вул. Миру.

Паркова зона по вул. Миру є місцем відпочинку дорослих і дітей для чого створена відповідна інфраструктура. Однак парк має певний потенціал до покращення і урізноманітнення відпочинку. Тут є достатня територія для влаштування додаткових розважально-спортивних знарядь таких, як мотузкова дорога, що доповнить вже існуючий комплекс дитячого та спортивного майданчика. Іншою складовою можливості прокладання повітряних трас є велика кількість придатних до їх розміщення високих дерев з міцними стовбурами та місця встановлення підпірних колон. Тому створення мотузкового парку для відвідувачів існуючого громадського парку є чудовою ініціативою містян, це найкраща ідея для активного, цікавого і незабутнього відпочинку.

 

У рамках креативного улаштування мотузкового парку по вул. Миру передбачається проведення низки відповідних заходів щодо створення мотузкових трас різного рівня складності як діток, так і дорослих. Наприклад, для маленьких шукачів пригод повинні бути передбачено траси, де їх можуть супроводжувати дорослі; для старших діток, які вперше відвідують мотузковий парк і хочуть поступово познайомитись з висотою і спорядженням необхідне влаштування траси відповідного рівня і рівня безпеки; а для дорослих відвідувачів мотузкового парку траси можуть бути вже розміщені на висоті від 3 і вище метрів. Окрім цього ідеальним рішенням для усіх охочих підкорити висоту вільним лазінням є влаштування зони скеледрому.

 

Всі передбачені і запропоновані рішення вимагають ретельного проектування. По-перше, уваги потребує збереження і захист крон дерев, по-друге, це ефективність використання території парку та влаштування місць закладки фундаменту під несучі опори конструкції мотузкового парку. Окрім цього, безпека відвідувачів майбутнього комплексу має бути на найвищому рівні, тому передбачається встановлення натяжних сіток під трасами та натяжних канатів для страхувального кріплення.


 

Парк ім. Калюжного

Опис концепції арт-рішення

Вийнятково цікавою для креативного перетворення локацією міста є парк ім. Калюжного.

Дана локація представляє майданчик парку, посеред якого розміщується стара споруда фонтану, що не функціонує. Наявні ушкодження та розтріскування асфальтного полотна майданчика. Відсутні основні елементи благоустрою: садово-паркові меблі та вуличні ліхтарі. Локація виглядає запущеною та такою, що не користується попитом у громадян.

 Пропонується концептуальне перетворення даної частини парку під тематичний арт-простір та як майданчик для розвитку і розваг дітей та відпочинку дорослих. Основа тематики концепції формується на ідеях творчості піонерів українського перформансу, художника та філософа Федора Тетянича. Саме у місті Попасна у 1980-х роках було створено одну з його монументальних споруд «Біотехносфера» як державне замовлення оформлення залізничного депо (конструкція не зберіглась). Біотехносфера – це основний модуль філософсько-естетичної системи «Фрипулья», яка базується на ідеях космізму, нескінченного тіла, «тривання до нескінченності людського і всепланетарного життя». Тетянич вбачав у біотехносфері рятівну капсулу після краху планети Земля або ідеальне як проект земного й космічного помешкання для людини майбутнього.

 

Першим етапом необхідних робіт є демонтаж старої споруди фонтану та пошкодженого асфальтного покриття. Після чого передбачається влаштування нових шарів покриття відповідно до запропонованого планування території. Креативне арт-рішення планування передбачає, що на ділянці з’являться кілька умовних «островків» – ділянок з розміщеними на них дизайнерськими комплексними арт-спорудами для дітей, що уособлюватимуть фантазійний космічний світ, таким чином діти зможуть не лише весело проводити час у розвагах та іграх, але і розвивати власну уяву, творчість, креативність, неординарний погляд на оточуючі їх речі, розвивати потяг до пошуку та дослідження навколишнього світу.

 

В той же час дорослі, які будуть супроводжувати маленьких дослідників, теж не повинні залишитися байдужими. Окрім можливості прогулянок по влаштованих зі спеціального покриття доріжках між вищезгаданими острівками (або ж якщо говорити метафорично, мандруючи від планети до планети), концепцією передбачено і можливість для пасивного відпочинку дорослих. З цією метою посеред майданчика планується встановити зручні паркові лавки, що будуть розміщуватись навколо центральної скульптури – монументу біотехносфери. Таким чином відвідувачі парку зможуть не лише спостерігати за безпекою своїх дітей, але і пронизатися ідеями, закладеної в оточуючі комплексні скульптури (вони ж і розвиваючі знаряддя для дітей), філософії мінімалізму, дбайливості використання ресурсів, необхідності збереження нашої планети.

 

Окремо варто відзначити необхідність розміщення додаткових елементів дизайну таких, як декоративні кущі та скульптури, що повинні доповнити естетичну складову створюваного арт-простору.

 

Дана локація повинна перетворитися з покинутої місцини парку, по-перше, на улюблене місце розваг дітей та сімейного відпочинку, а по друге на об’єкт мистецтва та інформаційного транслятора філософських ідей.


 

Сквер вул. Суворова 2

Опис концепції арт-рішення

На додачу до вже продемонстрованого варто запропонувати інструментарій креативного перетворення ландшафтної архітектури у сквері по вул. Суворова 2.

 

Сквер морально застарів, знаходиться в незадовільному стані та потребує суттєвого оновлення. Основними недоліками є відсутність дорожнього покриття, деяка захаращеність території, втрата експлуатаційних якостей паркових лавок та в цілому похмурий і непривабливий зовнішні вигляд локації.

 

Пропонується креативне перетворення даної локації на невеличкий ландшафтний парк. З цією метою передбачається виконання локальних  земляних робіт по переміщенню ґрунтових мас для створення штучного рельєфу з пагорбами та улоговинами. Дане рішення ландшафтного зонування дозволить розширити функціональність скверу, використовуючи улоговини як доріжки для прогулянок, пагорби як природні бар’єри для поділу території скверу на зони для розваг та відпочинку як найменших відвідувачів скверу так і дорослих. В той же час схили пагорбів зручно буде використати для вбудовування дитячих гірок, тунелів, міні-скеледромів. Доцільним є встановлення дитячих комплексних снарядів для розвитку моторики та рухливості дітей, що рекомендовано виконати у вигляді арт-скульптур. Відповідно із задумом креативного перетворення скверу також рекомендовано використовувати різні покриття, а саме: для пагорбів – газонну траву, для зон гри дітей наймолодшого віку – пісок та килимові покриття, для пішохідних доріжок – широкі плитні елементи дорожнього покриття, для місць де можливе зістрибування зі снарядів або є ймовірність падіння – резинової крихти або піску.

 

На території скверу передбачається встановлення як стандартних паркових лавок для відпочинку, так і у дизайнерському виконанні, що передбачає їх поєднання з сонцезахисними козирками для можливості відпочинку або читання книг у затінку у сонячні спекотні дні.

 

Креативне перетворення локації сприятиме підвищенню інтересу містян до скверу, для дітей з’явиться можливість більше часу проводити на свіжому повітрі разом з батьками, грати в класичні дворові ігри з друзями, розвивати просторове орієнтування та фізичні здібності.


 

Будинок по вул. Базарна, 2

Опис концепції арт-рішення

За адресою вулиця Базарна, 2  розташована п’ятиповерхова житлова будівля. Будівля має прості прямолінійні риси, торцевий фасад представляє собою глуху стіну без вікон, розсічену швами стиків бетонних плит, а лицьовий фасад має віконні прорізи та балкони, що мають різне скління та забарвлення огороджень, по периметру першого поверху будинку розміщуються виступаючі в плані вбудовані/прибудовані нежитлові приміщення. Стан фасадів зношений та потребує термічної модернізації.

 

Зважаючи на це, пропонується виконати графічне оформлення попередньо відновлених фасадів. Для цього рекомендовано використати принцип кольорової розбивки площини фасадів на ряди зміщених по рівнях поверхів кольорових «плиток», що дозволить візуально створити ефект складної структури, об’ємності та абстрактності. Варто використати поєднання синього, червоного, жовтого, помаранчевого, білого, темно зеленого кольорів, з обов’язковим чергуванням світлих та темних фонів.

 

Наведений приклад креативного перетворення будинку є масштабованим і на інші будівлі міста.


 

Зона для вигулу та тренування собак по вул. Суворова, 22

Опис концепції арт-рішення

Дана локація розміщена на пустирі біля багатоквартирного житлового будинку і є рівною ділянкою неексплуатованої прибудинкової території вкритої порослим трав’яним покровом та самосійними невисокими деревами та кущами. В той же час на локації відсутні будь-які споруди.

 

Пропонується перетворити неексплуатовану прибудинкову територію під спеціалізований майданчик для вигулу та тренування домашніх собак.

 

Рекомендованим є облаштування локації у відповідності до діючих норм та правил, та з урахуванням вимог до обмежуючих відстаней від зони вигулу до житлових будинків. Передбачається встановлення огородження території майданчику парканом з металевої сітки. Всередині огородження планується створити рельєфний ландшафт з невеличкими пагорбами з трав'яним та піщаним покриттям, між якими будуть прокладені доріжки. В межах майданчика будуть розміщуються спеціальні перешкоди для виконання вправ вихованцями різної складності: підйом по сходинках, повзання в трубі, перестрибування через перешкоди, платформи для позування та інших вправ для тренування тварин.

 

Також рекомендовано влаштування зони відпочинку мешканці прилеглої будинку та хазяїв тварин. Додатковим ландшафтним рішенням є висадка дерев, крони яких з часом будуть створювати затінок та виконувати функцію шумозахисту.

 

У зоні вигулу мають бути встановлено контейнер для збору відходів із встановленими попереджувальними знакам та табличкою із зазначенням відповідального за їх прибирання і утримання.

 

Додатковим елементом креативного перетворення локації є нанесення настінного муралу на торці будівлі що знаходиться поруч з майданчиком. Тематичне наповнення зображення муралу повинно містити інформаційний характер, а також виконувати роль органічного елементу декору у вигляді пейзажу зеленого лугу та блакитного неба.

 

Слід підкреслити, що, подібні зони для вигулу та тренування тварин мають кілька очевидних переваг. З однієї сторони це є ефективним заходом покращення екологічної й санітарно-епідеміологічної ситуації як для окремих кварталів, так і для міста за умови достатньої кількості таких майданчиків, що спричинюється зменшенням вигулювання в не призначених для цього місцях. А з іншої сторони, улюблені вихованці отримують більше уваги від хазяїв, мають захищений простір та умови для здорового розвитку чотирилапих друзів.


 

Тротуар по вул. Кузнєчна

Опис концепції арт-рішення

Дана локація представлена ділянкою вулиці Кузнєчна, якою пролягає проїжджої автомобільна дорога, по обидва боки якої розташовуються паркани та зростають ряди дерев. В той же час дорога використовується громадянами для переміщення, в наслідок відсутності облаштованої пішохідної зони.

 

Креативне перетворення вулиці Кузнєчна передбачає виконання низки заходів з покращення як загального зовнішнього обліку вулиці, так і покращення міської інфраструктури. Так в рамках креативного задуму пропонується розширити функціональність вулиці, влаштувавши обабіч дороги пішохідний тротуар та велодоріжку, які рекомендовано відокремити від проїжджої частини для автомобілів відповідно бордюрним та бортовим каміннями. Для покращення органічності вулиці пропонується розмістити між дорогами зелену смугу з низорослих декоративних рослин.

 

Тип покриття тротуару, велодоріжки та автомобільної дороги повинен відповідати сучасним вимогам, а також повинен бути улаштований з дотриманням технологій укладки для забезпечення вимог довговічності, стійкості до зносу та безпеки руху. Окремим питанням є забезпечення системи дренажу та водовідведення дощової та талої води. Обов’язковим є нанесення відповідної дорожньої розмітки та попереджувальних дорожніх знаків.

 

Креативне перетворення вулиці Кузнєчна рекомендовано доповнити ефективною системою вуличного освітлення з використанням сучасних технологій. Такий захід є не лише енергоефективним, але і дозволить підвищити привабливість, естетичність та безпечність локації у вечірній та нічний час.

 

Запропоновані заходи є придатними до перенесення і на інші локації міста. Це достатньо затребувані та актуальні на сьогодні для мешканців міста креативні урбаністичні рішення.