Вважається, що місто ЛИСИЧАНСЬК було засноване у 1710 році. Це одне з найдавніших міст на Сході України, що входить до складу Лисичансько-Сєвєродонецької агломерації, розташованої на берегах річки Сіверський Донець у західній частині Луганської області. Саме ж місто перетинає річка Біленька – права притока Сіверського Дінця.
З демографічної та політичної точок зору Лисичансько-Сєвєродонецьку агломерацію можна вважати головним промисловим, транспортним, культурним, освітнім, адміністративним і політичним центром Луганської області. Місто розташоване у північно-західній частині Луганської області, на території Попаснянського району, на правобережжі річки Сіверський Донець. Лисичанськ простягається серед північних відрогів Донецького кряжа, що нависають над річкою Відтак, рельєф міста представлений як пагорбами і височинами, так і лощинами, балками й долинами. Через те, що рельєф міста є досить неоднорідним і прорізаний численними ярами та кручами, Лисичанськ буквально прошитий водопропускними тунелями для забезпечення водовідведення та уникнення повеней при негоді.
Через річки міста пролягають 16 транспортно-пішохідних та залізничних мостів, а саме: 6 – через річку Сіверський Донець і 10 – через річку Біленьку. Однак, деякі з цих мостів перебувають у аварійному стані або потребують відновлення, ремонту або повної реконструкції (як, наприклад, Донсодівський залізничний міст).
Станом на сьогодні населення Лисичанська складає понад 95 тис. мешканців.
Як відомо, територию сучасної Луганщини і зокрема міста Лисичанськ краєзнавці вважають осередком древніх поселень, де відбувся розквіт кам'яного мистецтва половців. Є думка, що саме це стало визначило подальшу виробничу специфіку цього ареалу. Лисичанськ з давніх часів представляє собою осередок виробничої діяльності, а за радянських часів набув статусу стратегічного промислового центру.
Безумовним є той факт, що місто Лисичанськ і сьогодні є індустріальним, а основу його промислового комплексу складають переважно підприємства вугільної та хімічної/нафтохімічної промисловості. Окрім того, вагомий внесок у виробничу інфраструктуру міста роблять підприємства харчової промисловості. До найбільших підприємств міста належать:
· Шахти з видобутку вугілля імені Д. Ф. Мельникова, «Новодружеська», «Привільнянська» та імені Г. Г. Капустіна, що входять до складу АТ «Лисичанськвугілля».
· ПрАТ «Лисичанська нафтова інвестиційна компанія»;
· ПрАТ «Рідкісні гази»;
· ДП «Лисичанський склозавод»;
· ТДВ «Лисичанський желатиновий завод»;
· ТОВ «Лисичанський пивоварний завод»;
· ПрАТ «Регенерат»;
· ТОВ «Екотех» тощо.