Коротко про місто
Концепція арт-урбанізації міста
Перелік запланованих рішень

Щоб переглянути та порівняти локацію креативного перетворення міста,

перемістить «вліво-вправо» слайдер, що розміщено по центру зображення локації.


 

Міський парк культури та відпочинку

Опис концепції арт-рішення

Одним із яскравих прикладів креативного перетворення локацій міста може стати міський парк культури та відпочинку.

 

Ділянка парку є достатньо просторим майданчик, що оточений декоративними і класичним широколистяними деревами, характерними для цієї кліматичної зони. Загальний стан ділянки є незадовільним. Про це свідчить, як розтріскане та поросле рослинністю старе асфальтне покриття майданчика, що потребує повної заміни, так і відсутні будь-які елементи інфраструктури, як то ліхтарі, паркові лавки. смітнички тощо. Також слід звернути увагу на зарослі кущів та бур’янів у підліску навколо.

 

Для усунення вищезазначених проблем, пропонується ряд заходів, спрямованих на відновлення благоустрою та розширення функціонального призначення парку. Зокрема, рекомендовано перетворити даний майданчик на невеличкий, але затишний і комфортний для відпочинку культурний осередок.

 

Перш за все варто виконати продумане зонування ділянки під різні функціональні зони, а саме: прогулянок, місць відпочинку, зони виступів місцевих талантів та зустрічей однодумців. У якості покриття пішохідних доріжок та майданчиків рекомендується використати вуличну дорожню бруківку світлого та темного кольорів. В глибині ділянки варто розмістити споруду літнього театру яскравого помаранчевого кольору, що дозволить містянам насолодитися виступами артистів або ж прийняти участь у культурних заходах, відчуваючи себе у самому центрі подій. Перед театром варто розмістити майданчик для глядачів.

 

Дещо з боку від літнього театру рекомендовано передбачити зону для споживання безалкогольних напоїв та смаколиків, що передбачатиме влаштування невеличкого майданчика, де для відвідувачів парку будуть встановлені зручні переносні столики та стільці.

 

На локації рекомендовано створити місце для відпочинку відвідувачів парку під час прогулянок, для читання книжок або, наприклад, прослуховування виступів музикантів, які відбуватимуться на сцені літнього театру неподалік. Для цього рекомендується встановити дизайнерські парково-садові меблі вздовж пішохідних доріжок, що будуть мати вигнуту геометричну форму. Таке рішення створить додаткові відчуття затишку та комфорту перебування у парку, а також враження винятковості проведеного тут часу.

 

Для надання більшої гармонійності створеному концепту між облаштованими функціональними зонами варто розмістити клумби, газони, висадити декоративні дерева, в також доповнити простір парковими скульптурами з ретельно оброблених валунів. Обов’язковим елементом варто передбачити систему поливу та дренажу з можливістю збору, фільтрації та повторного використання води. Елементи освітлення дозволять відвідувати парк і у вечірній час.


 

Дитячий майданчик

Опис концепції арт-рішення

Іншим влучним прикладом реалізації концепції креативного перетворення міста може стати один із дитячих майданчиків міста.

 

Даний дитячий майданчик розташовано між кількома багатоквартирними житловими будівлями. Стан майданчика морально застарів і не відповідає сучасним вимогам розвитку та безпеки дітей. На майданчику присутні гойдалка, пісочниця, карусель, турніки, драбини. Але всі вони переважно з металевих елементів та не мають захисного шару (як і дерев’яні елементи), тому є травмонебезпечними, мають високу температуру нагріву у спекотну пору року та низькі тактильні характеристики (якості), внаслідок розтріскування шарів фарби. У якості додаткового інвентаря та снарядів використані вкопані у ґрунт старі автомобільні шини, що суперечить сучасним поглядам на збереження екологічність довкілля та збереження природи. Покриття майданчика – ущільнений ґрунт. Для найменших вікових груп дітей майданчик є непристосованим до використання.

 

На даній локації пропонується повне перетворення дитячого майданчику та фасадів прилеглих будівель. При цьому набір компонентів і снарядів майданчика повинні ефективно сприяти всебічному розвитку дітей від двох до чотирнадцяти років. По-перше, пропонується замінити існуючі металеві снаряди дитячого майданчика на дерев’яні та пластикові, а там де це потребує конструкція – прорезинені металеві деталі. Дизайнерські конструкції дитячих розважальних комплексів слід стилізувати під казкових тварин, будиночки, фортеці та футуристичні елементи об’єктів із космосу. Таким чином буде виконана подвійна мета, по-перше досягнута основна мета – наявність багатофункціональних снарядів для розвитку дитини, а по-друге, декорування скульптурами садово-паркової архітектури оточуючого простору. При цьому повинен бути збережений або навіть розширений функціонал майданчика. Зокрема повинні бути створені та відокремлені зони для найменших діточок та старших дітей. Відповідно до цієї концепції необхідним є заміна підоснови майданчика. Зокрема: в зоні для малюків варто використати дрібний пісок, в зоні гойдалок, драбин та гірок – крупний пісок або резинову крихту, на інших ділянках – спеціальне штучне килимове покриття, що буде імітувати трав’яний газон.

 

Для підкреслення концептуального задуму по периметру майданчику будуть висаджені низькорослі декоративні кущі з кроною шароподібної форми. Будуть встановлені садово-паркові меблі для відпочинку батьків і дітей.

 

Останнім, але не менш важливим штрихом є реновація та фарбування фасадів у світлі тони, оточуючих дитячий майданчик житлових будівель, що призведе до враження цілісності й завершеності арт-локації.


 

Ділянка паркової дороги по вулиці Першотравневій

Опис концепції арт-рішення

В якості ще одного цікавим прикладу комплексного перетворення локацій міста варто розглянути вулицю Першотравневу.

Дана локація представлена ділянкою паркової дороги, що веде до зони відпочинку на березі Паркового озера. Дорожнє асфальтне покриття має місця зносу, розтріскувань та пробивання через його шар рослинності. Узбіччя захаращені та потребують проведення регулярного викошування трави. Садово-паркові меблі мають незадовільний стан і є незручними. Вздовж протяжної ділянки відсутній захист від сонця в літню пору року.

 

Креативне перетворення паркової дороги передбачає відновлення дорожнього асфальтного покриття. Оригінальним арт-рішенням повинна стати дизайнерська багатофункціональна конструкція для відпочинку перехожих, створення захисту від прямих променів сонця, освітлення у вечірній час, а також створення позитивного емоційного враження під час прямування до паркової рекреаційної зони біля озера або під час повернення додому. Арт-конструкція, що має вигляд нерозривної ламаної, здалеку створить враження чогось складного, заплутаного, але наближаючись враження буде змінюватись, оскільки конструкція є досить зрозумілою і простою. В той же час сонячні промені будуть створювати чудернацькі візерунки при зміні висоти стояння сонця, що буде надавати неповторності локації, а з іншої сторони підштовхуючи спостерігача до креативного мислення та власної фантазій. Рекомендується влаштувати в нижній частині конструкції альтернативу парковим лавкам, при цьому верхні елементи конструкції будуть надавати тінь в денний час, а у вечірній час вмонтовані елементи освітлення будуть підсвічувати територію.

 

Для підкреслення концептуальності рішення рекомендованим є догляд за узбіччям паркової дороги, що передбачає підрізку самосаджених дерев та кущів, викошування трав’яної рослинності, організація періодичного поливу у спекотну пору року.


 

Фасад будинку по вул. Гагаріна, 117 

Опис концепції арт-рішення

Наочним прикладом перетворення зовнішнього вигляду типової житлової забудови радянських часів може стати будинок по вул. Гагаріна, 117.

 

Дане креативне арт-рішення стосується тематики комбінації настінних зображень – муралів, та просторових елементів зовнішнього декорування – барельєфів. Для прикладу реалізації даного підходу до креативного перетворення міста пропонується перетворення зовнішнього вигляду торцевого переважно глухого фасаду 9-ти поверхової житлової будівлі. Для даної будівлі з плоским торцевим фасадом рекомендовано нанесення суцільного муралу поверх просторової моделі лелеки, як символу домашнього затишку та тепла. Основна ідея полягає у використанні вторинної сировини для формування тіла барельєфа, який, стаючи символом щасливило життя, демонструє гармонійне прийняття природою усіх її складових, навіть відпрацьованих життям, та можливість їх органічного інтегрування у нові форми та образи.

 

Даний арт-об’єкт ніби транслює у навколишній простір тему нерозривного сучасного зв’язку між людиною та природою. Прихований мотив інсталяції – це вплив людини на природу, безповоротність людських вчинків та краса життя. Використання відпрацьованих матеріалів з іншого боку символізує непрогнозованість та неконтрольованість процесів індустріалізації та технічного прогресу. Тому для тих, хто буде споглядати на інсталяцію й мурал на ній, наприклад, поспішаючи по буденних справах або повертаючись після важкого робочого дня, дане зображення буде виконувати роль нагадування про те, що людство створюючи високотехнологічне обладнання, досягаючи неймовірних космічних цілей, іноді забуває, про те що жертвами стаємо ми самі, оскільки страждає природа планети. І жодна техніка не замінить справжні відчуття життя. І в той же час, при дбайливому ставленні, на уламках може бути відтворене все те найцінніше, що нас оточує. Дана метафорична абстракція – в дійсності лише нагадування про те, що усе наступне (майбутнє) будується на чомусь, що колись було живим або слугувало якійсь меті. Це нагадування про кругообіг ресурсів та енергії у природі та всесвіті.